V Hradci Králové vznikla unikátní protihluková stěna
Po stavbě protihlukové stěny na Rašínově třídě v Hradci Králové volalo obyvatelstvo tohoto krajského města již dlouho. Odhlučnění, frekventované silnice kudy denně projede přes třicet tisíc automobilů, se nakonec místní dočkali na konci minulého roku. A samotná stavba se může pyšnit jedním prvenstvím. Materiál použitý na stavbu této protihlukové stěny je totiž zcela unikátní a v České republice má svou premiéru.
Výplňovým materiálem královéhradeckého gabionu bylo nově použito pěnové sklo.
To je lehké pórovité kamenivo 100% vyrobené z recyklovaného skla. Nespornou výhodou při stavbě protihlukové stěny byla velmi nízká hmotnost tohoto materiálu. Jeden kubík pěnového skla váží pouhých 150 kg. Díky tomu byl zhotovitel stavby, EUROVIA CS, schopný montovat gabionové koše mimo samotnou protihlukovou stěnu a osazovat je pomocí auta s rukou. A proto, že se koše osazují mezi konstrukční ocelové sloupy HEB, které jsou již kompletně zhotovené mimo objekt protihlukové stěny, eliminuje se výrazně riziko úrazu při montáži košů ve výškách a zároveň je samotná montáž mnohem rychlejší a neomezuje tolik aktuální dopravu.
V zahraničí se pěnové sklo využívá do protihlukových stěn poměrně často, nicméně tato protihluková stavba v Hradci Králové je v České republice unikátem. „Jsme rádi, že investor ŘSD ČR se nebojí pokrokových materiálů a doufáme, že bude i inspirovat ostatní subjekty,“ říká Jan Cimburek, ředitel společnosti REFAGLASS, jediného tuzemského výrobce pěnového skla a dodává: „Protihluková stěna za použití pěnoskla sníží hluk o 30 dB a navíc pohlcuje polétavý prach z komunikací.“
Protihluková stěna je rozdělena na dva hlavní objekty, jejichž celková délka je 676 metrů. Při jejich stavbě byly použity ocelové sloupy, mezi které se zasunuly skleněné ESG panely, předem montované gabionové koše a panely určené pro popínání rostlin. Stejným způsobem vznikl druhý objekt, jen na jeho konci byly navíc osazeny dřevěné panely. Celá stěna je vybudována za použití velkoprůměrových pilot, do nichž jsou zabetonovány ocelové sloupy. Součástí stavby je i odvodnění komunikace. To je v jedné části řešeno pomocí podélných drenáží, štěrbinových žlabů a ve druhé části pomocí betonových žlabovek, které jsou zaústěny do retenčních žeber.
Protihluková stěna na Rašínově nábřeží nejen že splňuje všechny předepsané protihlukové limity, ale zároveň je i estetickým prvkem rušné ulice.