Pěnové sklo vystřídalo squatery

Pěnové sklo vystřídalo squatery

Bývalá plicní klinika v Jeseniově ulici na Praze 3 mění svou podobu. Opuštěnou budovu, kterou vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), donedávna okupovali aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika, kteří si z nemovitosti udělali squat. Po dramatických a dlouhodobých tahanicích se podařilo squatery vyhnat z jejich pomyslného ráje a SŽDC mohla po několika letech konečně začít s plánovanou rekonstrukcí. Ta bude investora stát 48 miliónů korun.

Z původního objektu nezůstane příliš mnoho. Jen hrubá stavba se stávajícím nosným systémem„Základové zdi však bylo třeba tepelně zaizolovat, proto jsme museli okolo všech zdí udělat drenážní obsypy,” popisuje Jan Čapka z dodavatelské firmy Proxima, a.s. a dodává:

„Jako izolační prvek jsme použili tzv. pěnové sklo, které nenasákne vodu a je vyrobeno z odpadového obalového skla. Je tudíž 100% ekologické a znovu recyklovatelné. Radost z něho měli i naši chlapi na stavbě, kteří se podivovali nad jeho lehkou vahou. Ono odvozit ručně v kolečku 200 m3 materiálu do suterénu, to už si vybíráte,” směje se Čapka.

V hlavní roli pěnové sklo

Pěnové sklo bylo díky své nosnosti použito i na výplň prostoru bývalé kotelny. „Pěnové sklo jsme nevybrali náhodou,” potvrzuje Jiří Svoboda, generální ředitel SŽDC. „Sledujeme moderní trendy a dáváme důraz na ekologii. Chtěli jsme si na pilotním projektu odzkoušet nový materiál. Víme, že pěnové sklo se díky svým parametrům hodí i na rekonstrukce historických budov. Pokud se osvědčí, mohli bychom ho použít i při rekonstrukci Fantovy budovy na pražském Hlavním nádraží.”

Díky novým příčkám vznikne i zcela jiná dispozice budovy. Vedle zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty se sem tak vejde i ordinace zubních lékařů a přesune se tam i část z Domu dětí a mládeže v Praze 3 – Ulita, která nyní sídlí na Balkáně. Součástí rekonstrukce je i nový bezbariérový přístup do budovy, s tím související výtah a v podkroví vznikne i díky nové střeše nástavba.

Stavět se začalo na podzim minulého roku a na nové office prostory se veřejnost může těšit z kraje roku 2022.

https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/stavba-drevostavby/rekonstrukce/5997-penove-sklo-vystridalo-squatery

https://www.bydleniprokazdeho.cz/penove-sklo-vystridalo-squatery.php

https://stavba.tzb-info.cz/izolace-strechy-fasady/126239-penove-sklo-vystridalo-squatery