Pěnové sklo vyhrává i na akademické půdě

Pěnové sklo vyhrává i na akademické půdě

Katedra oboru stavebnictví Střední průmyslové školy v Příbrami uspořádala již 27. ročník studentské odborné soutěže oboru stavebnictví. Soutěže se zúčastnili žáci školy v maximálně tříčlenných družstev. Hodnoceno bylo odborné zpracování jednoho ze 13 možných témat, vyhledání a využití dostupných zdrojů, návrhy řešení a v neposlední řadě i forma prezentace a ústní projev.

Nejlépe se úkolu zhostila trojice studentů ve složení Josef Sirotek, Jakub Bečvář a Ondřej Vavroušek, kteří soutěžili s tématem Pěnové sklo – pojednání o způsobu výroby, vlastnostech a využití tohoto stavebního materiálu.

„S vítěznými kluky jsme byli v kontaktu. Poskytli jsme jim potřebné materiály a byli nápomocní po celou dobu jejich přípravy. A jejich vítězství nás samozřejmě nesmírně těší. Dali si s tím opravdu velkou práci,“ říká Martina Coníková, obchodní ředitelka společnosti Refaglass, která pěnové sklo v Příbrami vyrábí a dodává: „A také jsme potěšeni, že pěnové sklo bylo jedním z možných soutěžních témat. Je znát, že místní střední škola jde s dobou a nebojí se ukazovat studentům nové trendy.“

Pěnové sklo je lehčené kamenivo, které je vyrobeno z odpadového skla. Jde o tepelně izolační prvek, který je nenasákavý vodou, nehořlavý, vysoce únosný a přitom velmi lehký. Jeden kubík pěnového skla váží jen 150 kg. Je tedy vhodné na rekonstrukci starých podlah, využívá se tam, kde je vysoká spodní voda, nebo do kleneb, kde je požadavek na lehký materiál.