Jak rekonstruovat starou chalupu? Stavte (se) na pěnu jako pan Koutný!

Jak rekonstruovat starou chalupu? Stavte (se) na pěnu jako pan Koutný!

Nacházíme se v malé obci na Vysočině. Vítá nás přátelský muž v montérkách a s pivem v ruce. Pustil se do rekonstrukce staré chalupy po svých předcích a zve nás na pěnu. Ne však na ledajakou. Vedle chalupy totiž stojí několik big bagů šedivých kamenů, se kterými si pohazuje jeho dcera. A ačkoliv jsou kameny ze skla, pan Koutný je však v klidu, zranit se nemůže. Paradox? Ne, jde totiž o pěnové sklo. 

 

Pane Koutný, vysvětlete mi, co to je za kameny?

Jde o izolační materiál, který je vyroben ze 100% recyklovaného skla. Jakákoliv lahev, třeba i tento lahváč, se rozdrtí na střepy, pak rozemele na moučku a zkráceně řečeno tepelným zpracováním se z toho vyrobí tento izolant. Je to ekologický a zdravotně nezávadný materiál.

Na co celou tuto hromadu použijete?

Skoro úplně všude (smích). Dá se říci, že s pěnovým sklem vstávám, s pěnovým sklem usínám. A nemám na mysli jen tuto láhev od piva. Největším problémem této chalupy bylo vlhko. V ložnici byla cítit plíseň a vlhko, vzlínaly nám od toho stěny a opadávala omítka. O tom, že manželce byla od nohou taková zima, že bez sexy zateplených ponožek už ani nevylezla z postele, ani nemusím vyprávět. Rozkopali jsme tedy podlahu, vyvezli hlínu, písek a popel a místo ní jsme obyčejným kolečkem navozili toto pěnové sklo. Jak je lehké, není na to potřeba ani žádný stroj a uhrabete to obyčejnými hráběmi. I malá nám pomáhala. Pěnové sklo nenasákne, nesmrdí, a aniž bychom měli podlahové topení, tak podlaha opravdu není studená.

Kolik kubíků pěnového skla padlo na tuto místnost? Čtenářům prozradíme, že odhadem má 20 metrů čtverečních a dávalo se pryč 30 centimetrů hlíny, písku a popela.

Celkem 8 kubíků a 4 kubíky jsem ještě použil na izolaci ze shora. To znamená stropu. Byl tam povalový strop a hliněný zákope, tak za něj. Něco vám prozradím. Manželka sem se mnou vůbec nechtěla jezdit. Znáte to. Zima od nohou a navíc, nad hlavami nám běhaly myši. Sežraly nám všechen polystyren jako izolaci. Použil jsem taky pěnové sklo a je po problému. Hlodavcům to vůbec nechutná.

S nadsázkou se dá říci, že vám pěnové sklo zachránilo manželství.

Přesně tak. Zima a myši jsou pryč. Teď už nám nad hlavami lítá jen kuna, ale na tu je i pěnové sklo krátké. A až z těchto lehkých kamenů udělám i gabion, abychom měli od zvídavého souseda trochu soukromí, tak sem snad manželku dotáhnu i na trvalo. Ale to tam radši nepište (smích).

 

Jaké plány máte do budoucna?

Určitě jste si všimla tady té díry. Dříve jsme se chodili koupat do rybníků, ale ty tu teď jsou samá sinice, tak jsme se rozhodli pro bazén. Ale jsme na Vysočině, je tu přece jen chladněji, takže ho taky určitě zateplím.

Předpokládám zase pěnovým sklem?

Samozřejmě. Osvědčilo se. Bazén bude zapuštěný do země a po obvodu nasypu pěnové sklo. Voda by měla být asi o 5 stupňů teplejší. A co mi z této hromady zbyde, použiju na terénní úpravy. Vymodeluju nějaký kopeček, skalku a tak. Oproti hlíně si tento materiál tzv. nesedá a dá se udělat vše bez techniky, jen hráběmi. Ale pojďte se stavit už na tu pěnu.